کتاب موش و گربه

اثر گونتر گراس از انتشارات فرزان روز - مترجم: کامران فانی-ادبیات آلمان

در رمان نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد برجستگی گواترمانند گلوی مالکه برای صاحبش معضل روحی عمیقی ایجاد و او را منزوی کرده است. شرکت در شنای همکلاسی‌ها و در دریا اولین تلاش مالکه برای خروج از انزواست. مالکه‌ای که حتی دوچرخه‌سواری بلد نبود و کسی تحویلش نمی‌گرفت، ‌ناگهان در غواصی چنان مهارتی از خویش نشان می‌دهد که خواه‌ناخواه نقش رهبر را در جمع دوستان به عهده می‌گیرد. مالکه همیشه نیاز به چیزی یگانه و بی‌مانند دارد که کس نتواند نگاهش را از او برگیرد و به گلویش بیفتد. در تابستانی که از راه می‌رسد دیگر علاقه‌ای به شنا و غواصی از خودش نشان نمی‌دهد. تنها چیزی که او را سر ذوق می­آورد مخفیگاهی اختصاصی در گوشه کناره­های یک کشتی غرق‌شده در اعماق دریاست، ‌امتیازی کاملاً منحصر به فرد که به شکلی استثنایی می‌تواند مالکه را ارضا کند. او فقط چیزی را می‌پسندد که یگانه باشد. مخفیگاه را می­آراید، چنان که به افسانه می‌ماند. تحسین حلقه دوستان از حد می‌گذرد. مالکه غیر ممکن‌ها را ممکن می‌کند. اکنون احساس دوستان نسبت به او عجیب است، از تحسین و ستایش تا بارقه‌هایی از تحقیر. مالکه به خدمت سربازی فرا خوانده می‌شوند. به جبهه‌های جنگ فرستاده می‌شود و به سرعت از یک سرباز ساده به یک پدیده تبدیل می‌شود. یک قهرمان جنگ. به او مدال می‌دهند و قرار می‌شود مالکه هم مثل قهرمان‌های پیشین در سالن اجتماعات مدرسه قدیمی‌اش سخنرانی کند. ناگهان مالکه همه چیز را رها می‌کند و فراری محسوب می‌شود، مجبور می‌شود از ترس دژبان‌های فاشیست خود را پنهان کند. موش بی‌قرار لحظه‌ای از تکاپو باز نمی‌ایستد و پایانی حیرت‌انگیز را برای رمان رقم می‌زند. مالکه تصمیم می‌گیرد به نهانگاه دورن نوجوانی‌اش در اعماق دریای بالتیک برود، اتاقکی در قسمت مغروق کشتی که هنوز اندک هوایی برای تنفس دارد


خرید کتاب موش و گربه
جستجوی کتاب موش و گربه در گودریدز

معرفی کتاب موش و گربه از نگاه کاربران
Joachim Mahkle چیزی جز اوسر مزارات نیست و این کتاب به عنوان خوب و پر از طنز مانند @ Tin Drum @ است. خواندن آن خسته کننده بود و کتاب ناامید شد.

مشاهده لینک اصلی
2.5- اولین خواندن قلع درام اول من انتظارات زیادی داشتم. این یک داستان ساده و در حالی که خوب بود من واقعا با Pilenz یا Mahlke ارتباط برقرار نشد.

مشاهده لینک اصلی
یک رمان بزرگ نیست، یا واقعا، حتی واقعا یک رمان منسجم است، اما Grass @ Tin Drum @ بهتر است، و @ Crabwalk @ او نابغه است. بنابراین، گراس را به شدت بر اساس این امتیاز قضاوت نکنید!

مشاهده لینک اصلی
نه به عنوان ذهن آگاه به عنوان قلع قلع، اما هنوز هم راه بالاتر از حد متوسط. سبک دارای لمس Gombrowicz (به نظر من). و این تلاش ها برای قدردانی است.

مشاهده لینک اصلی
دوباره آن را خریداری کرد، آن را دوباره خواند، دوباره آن را داد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب موش و گربه


 کتاب دفتر یادداشتهای روزانه فرانتس کافکا
 کتاب حکمت شادان
 کتاب کوه جادو
 کتاب دیوار چین
 کتاب مقبره دار...و مرگ
 کتاب قصر